In-line.

Inline rychlobruslení (ve světě známé jako inline speedskating) je velmi atraktivní forma pohybu, kde se kloubí atletická připravenost s cyklistickou taktikou a vytrvalostí. Jedná se o velmi rychlý dynamický sport, kde na vrcholové úrovni dosahuje dospělí závodník rychlostních průměrů atakujících 40 km/hod.

Ve světě má tento sport více jak desetiletou tradici,za Mekku tohoto sportu je považována Kolumbie, ale i v ČR už má své pevné místo mezi sporty provozovaných u nás a sporty v kterých se pořádá řada jak mistrovství republiky (dráha, ovál, silnice) tak dva pohárové seriály a řada dalších závodů.

Světová federace kolečkového FIRS (Federation Internationale de Roller Skating) patří mezi tři největší neolympijské federace. Dále pak na evropské úrovni působí CERS (Confédération Européenne de Rollerskating). Národním svazem V ČR je Český svaz kolečkového bruslení (ČSKB), který je společně s inline hokejisty a roll hokejisty začleněn do struktury České unie kolečkových bruslí (ČUKB).
Pořadatelem oficiálního světového poháru FIRS je Iguana Marketing AG (CH). Oficiální Český pohár je již tradičně pořádán pod hlavičkou seriálu LifeInLine Tour.

Inline rychlobruslení se zatím neúspěšně hlásilo o zařazení mezi olympijské sporty pro rok 2016, dá se však očekávat že se tento divácky velmi atraktivní sport na olympiádu brzy probojuje.

Rychlobruslařské závody se pořádají na speciálních oválných drahách o délce 166 až 250m, které mají mírně klopené zatáčky, nebo na silničních okruzích. Závodí se obvykle na tratích od sprintu na 200m až po maraton pro jednotlivce a závod štafet. Specialitou jsou závody bodovací a vyřazovací. Velmi populární jsou městské půlmaratony nebo maratony, které se pořádají na všech výkonnostních úrovních od příchozích hobby jezdců až po zmíněný seriál světového poháru.

Inline rychlobruslení je ve své závodní podobě provozováno na bruslích typu SPEED. Jedná se o velmi pevnou nízkou závodní botu zakončenou v oblasti kotníku a o závodní rám s kolečky od průměru 90 mm (od dětských závodníků) až do průměru 110 mm (dospělý závodník). Oblečení velmi shodné s dresy a kombinézami, které vídáme v cyklistice a samozřejmosti je HELMA (jako nejdůležitější ochranná pomůcka závodníka) a sada chráničů kolen, loktů a rukou (u dětských závodníku budou v našem oddílu požadovány kompletní zmíněné chrániče).