World Skate seminář Řím 2018

Světová bruslařská federace World Skate letos zorganizovala seminář zaměřený na rozvoj trenérů a rozhodčích jak pro rychlobruslení, tak in-line hokej. ČSKB na tuto akci vyslal zástupce trenérsko-metodické komise a reprezentační trenéry Matěje Pravdu a Pavla Zajpta a zástupce sportovně-technické komise Denise Krupku.
Přednášky měly jak obecnější charakter zaměřený na metodiku tréninku, či využití činek pro rozvoj svalové hmoty, tak konkrétnější, jako byl „Vývoj trenéra rychlobruslení“ v podání Kalona Dobina, pedagogického přístupu k trenérství jednoho z trenérů Kolumbijského národního týmu Ivana Vargase, rozvoj rychlobruslení v Kolumbii v podání šéf trenéra Kolumbijců Eliase Del Valle a další.
Probíralo se také obecný vývoj in-line rychlobruslení do budoucna. Vzhledem k tomu, že během konference jsme dostali zprávu, že na OH v Paříži bude opět zařazen skateboarding, zůstáváme Olympijskou federací i do budoucna. Pro nás rychlobruslaře tím ale bohužel zhasla naděje, že bychom se na OH v Paříži zařadili jako sport my.
World Skate prohlásil, že je třeba náš sport propagovat více jako „show“. Snaží se vyvinout mobilní dráhu, na které by šly organizovat vrcholné soutěže například na náměstích velkých měst a dostat se více mezi lidi. Opět budou také více stavěny a využívány parabolické dráhy, jenž umožňují více než jednu ideální stopu a tudíž více předjíždění v závodech.
Představen byl také plán World Skate in-line academy. Bude se jednat o světovou organizací pořádané kempy v různých zemích (na pozvání místní federace). Na těchto kempech se budou školit jak noví trenéři (budou pomáhat hlavnímu trenérovi vyslanému WS), tak závodníci, kteří dostanou lekce techniky a různých cvičení od předních světových trenérů. World Skate zároveň počítá se zavedením jakési „klasifikace“ závodníků i trenérů, podle kterých by se dalo nominovat například na MS. Tato akademie by měla mít první kempy v létě 2019, vše je však stále ve vývoji.
ČSKB pro zájemce z řad trenérů, závodníků a veřejnosti vypíše bezplatný seminář, kde seznámí s účastníky s konkrétními výstupy a poznatky načerpaných během konference World skate 2019 v Římě.