Mistrovství světa v Oostende 2013 a naše účast

Na MS v belgickém Oostende nás reprezentovala trojice závodníků v seniorské kategorii: Matěj Krupka, Matěj Pravda a Ondřej Suchý. Všichni měli dány jasné cíle a lze říct, že všichni ten svůj cíl splnili.
Matěj Pravda se již druhým rokem výrazně zaměřuje na sprintérské tratě, kde si i ve světovém měřítku drží svůj velmi dobrý standard. Končí pravidelně kolem 25.-30. místa. Loňské 17. místo na 1000 m na dráze sice nezopakoval, ale nebyl od něj vůbec daleko – na trati 500 m na silnici skončil letos na 22. pozici s tím, že konkurence letošního MS byla podstatně větší (zejména co do kvality), než ta loňská. Navíc měl Matěj letos náročný letní program, kdy v rozmezí 8 týdnů absolvoval tři vrcholné akce (ME, Světové hry a MS).
Matěj Krupka – plánovaným cílem byl postup do finále minimálně na dlouhých tratích na dráze, na které se zaměřuje a trénuje především na ně. To se mu letos povedlo, přidal k tomu i další dvě finálové účasti na silnici. Podobně jako jeho oddílový kolega Matěj Pravda to neměl vůbec jednoduché. Závodníků, kteří se brousí zuby na místa v první polovině startovního pole tu bylo opravdu hodně. Jeho nejlepší výsledek je 29. místo v nejtěžším dráhovém závodě na 10000 m bodovací/eliminační, i v ostatních závodech končil vždy v první polovině startovního pole (startovalo vždy cca 65 závodníků).
Ondřej Suchý – jeho tréninkové zaměření je také dáno – specializuje se na silniční dlouhé závody, zejména na půlmaratóny a maratony. Přesto absolvoval téměř celý průběh šampionátu na dlouhých tratích.( Zaslouží velký obdiv především za boj s virózou, která tu postupně napadala řadu závodníků. Proto jsme raději volili model vynechání závodu, na který se asi těšil (20 000 m eliminační), aby se dal do pořádku právě na maraton. To se také podařilo a právě na maratonu podal velmi dobrý výkon, když dojel v hlavním balíku závodníků (120 startujích) na 39. pozici. )
Jeho start však ovlivnila viróza, která zde napadla řadu závodníků. Intenzivní léčba a vynechání vyřazovacího závodu na 20 km měla zajistit co nejlepší stav Onřeje před závěrečným maratónem. To se podařilo a právě v maratónu dosáhl svého nejlepšího výsledku, když dojel závod v hlavním balíku na 39. místě z téměř 120 startujících
Naši muži si zajeli vůbec poprvé na Mistrovství světa i štafetu na dráze (3000 m), kde svedli krásný souboj s čínským výběrem a jen těsně (o kolečko) byli poraženi v rozjížďce. Štafetu na silnici pak vynechali pro nemoc O. Suchého.